Здравейте, Много се радвам на инициатива за вкусни био градинки в България. Вашият проект ме докосна лично, защото аз самата търсех начин да съхраня и предам нататък обичта към земята, грижата към нея и плодовете и. Вярвам че най- подходящият начин да не губим връзката между хората и земята е в събиране, запазване и споделяне на знанието на предходните поколения за грижата и обичта към природата. Успеха да запалим тази искрица в децата под формата на игра, нов модел обучение и грижа е знак за пожелана промяна в света около нас от нас самите.
Живях в Гърция, по конкретно Солун повече от 6 години. През 2010 година се включих в организация на зеленчукови градини от градски тип в парка Караташу, под името ПЕРКА. Идеята на тази организация е да се съхрани едно от последни зелени места в града под формата на градини от отворен тип в които се отглеждат различни зеленчуци, овощни дръвчета по биологично чист начин. Без употреба на изкуствени торове, химикали, механична намеса в обработката на земята и пр. Парка е разположен върху територията на изоставена казарма, която за 10 години се бе превърнала в тъмен, плашещ парк с руини от сгради и съмнителни субекти обикалящи нощем. Идеята и реализацията ( до момента на 8 групови гради) на градините привлече хора в парка и постепенно мястото се превърна в интересно място за срещи, семинари, изложения и учебна дейност за близкото училище. В продължение на 3 години хората в квартала разпознават парка, като място за личен допир и преживяване със земята, среда на непринудени социални контакти, пикник, разходки и множество инициативи. Хората обикнаха парка с неговите градини и глъчка и миналата година се изправиха в борба за неговото запазване срещу алчните планове на общината от една страна и на военните от друга, мястото да бъде застроено в полза на едните и другите. Протестните действия на хората от ПЕРКА, подкрепени от живеещите в два съседни квартала, притиснаха действащият кмет да се вслуша в желанието на електората му преди местните избори тази година.
През 2010 година се включих и в организацията ПЕЛИТИ на територията на цяла Гърция, която свързва производители на територията на цялата страна в желанието има да отглеждат, сортират и споделят чисти сортове семена с цел запазване на редки сортове плодове, зеленчуци и билки на територията на Гърция. ПЕЛИТИ организира веднъж годишно семинар през пролетта с цел запознаване на хората с идеята за био земеделие и споделяне на нови умения, практики и семена с хора заинтересувани от храната и здравето си. Семинарът се разраства всяко година и гости има от целия Балкански полуостров, Франция, Испания, Германия, Турция. ПЕРКА взе участие 2 поредни години с презентации по време на семинара, както и с осигуряване на разсади и семенца за обмяна.
През 2013 година и двете организации обърнаха специално внимание на децата и тяхната роля в бъдещето на тези инициативи. Бяха организирани две инициативи свързани с училищата на територията на цяла Гърция.
Една инициатива беше подета от ПЕЛИТИ, като на регионално ниво се провеждаха еднодневни семинари с практически занимания с деца и родители за зеленчуковото разнообразие, избора между ГМО и сортови семена и важността на избора, който упражняваме всеки ден посягайки към вилицата. Практическите занимания за деца от 1-6 клас придобиха невероятна популярност сред учителите и сред родителите.
Другата инициатива беше подета от ПЕРКА , като бяха поканени първокласници от училищата в квартала на практически занимая в зеленчуковите градини на парка Караташу. С помощта на учителите и родителите бяха посадени различни зеленчуци в обособена детска – зеленчукова градина под формата на зелен занимателен урок. Грижата за градинката бе делегирана на децата и родителите , които с удоволствие и интерес се връщаха през уикендите да поливат черидоматчета, чушки, марулки и др. зеленчуци и да участват в често организираните през летния сезон барбекюта на територията на парка.
Тази зима се прибрах в България, в родния си град – София. Беше ми много мъчно да оставя градинката и досега с земята. Жално ми стана, че няма да съм производител на зеленчуците които слагам на масата, когато готвя за приятели. Имам баба, която живее в провинцията и гледа градина на 2 часа път от София. През 2014 съм решила да се включа активно в подготвянето на градината и отглеждането на зеленчуковите видове в нея. Ще покажа на баба си на практика отглеждането на продукцията с много по-малко копане, плевене и поливане и без да посещава агрономската аптека. Споделяйки практични методи които успях да усвоя в отглеждането на моята градина, както и с помощта на много съвети и видеа посветени на практики от пермакултурата.
Остана ми още едно желание, което за момента не е реализирано – да намеря начин да работя с деца в насока към био земеделие в градска среда. Да мога да участвам с уменията си в инициативи насочени към създаване на едно друго отношение на децата към храната, земята и природата. Щастлива съм че децата са много отговорни, старателни, търпеливи и грижовни към семенцата, към жеста, да дадат живот на тяхното първо доматче , бобче или цвете в зелената част пред блока.
Михаела Царчинска е човека , на който съм благодарна, че ми показа Вашата дейност в мрежата. С нея се познаваме от 7- 8 години, но не сме работили заедно до момента. Тя е човека, който също така ме увлече по пермакултурата, като система за устойчив начин на живот в хармония с природата.
През 2011 бях на два семинара с насока към устойчив начин на живот и здравословно хранене. Първият семинар с трейнинг беше проведен в рамките на 4 дни на тема: Еко – глинени къщи.
Вторият семинар с трейнинг беше проведен в рамките на 4 дни на тема : Здравословна хранене, компостиране, зеленчукови градини и зимнина.
Десислава Танева